Hizmet Alan İşyerleri İçin İsg Katip Onayı Nasıl Yapılır?

;

Hizmet Alan İşyerleri İçin İsg Katip Onayı Nasıl Yapılır?

İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti alan firmalar ile hizmet veren OSGB’ ler arasında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının resmi sayfasında internet üzerinden sözleşme yapılmasını ve bu doğrultuda Hizmet alan ve Hizmet veren işletmelerin sanal denetimini sağlayan internet programına İsg Katip Sistemi denir.

 

1. Öncelikle onaylama işlemini yapacak kişinin (SGK evraklarında şirket yetkilisi olarak gözüken kişinin) kendi e-devlet şifresini almış olması gerekmektedir. Bu şifre herhangi bir PTT şubesinden alınabilir.
2. Web arama butonuna İSG-Katip yazınız:3. İsg-Katip’e tıklayınız, çıkan ekranda İSG-Katip Giriş’e tıklayınız: 
4. Çıkan ekrandan İş Yeri Yetkilisi TC.Kimlik no ve şifre ile giriş yapınız:
5. Bilgilerle giriş yaptıktan sonra “Kayıtlı Kullanıcı Girişi”ne tıklayınız:6. Çıkan ekranda İş Yeri Yetkilisine ait işyeri unvanları ve SGK Sicil Numaları çıkacaktır,  uzman ve hekim ataması yapılan İş Yeri Unvanı-SGK Sicil Numarasının üzerine tıklayıp, tekrar “Kayıtlı Kullanıcı Girişi”ne tıklayınız:7. Çıkan ekran aşağıdaki gibi olacaktır:
8. Sol taraftaki “Himzet Alan İş Yeri Modülü”ne tıklayınız, alt sekmesinde açılan “sözleşmeler”e tıklayınız.
9. Sağ tarafta İş yerinize ataması yapılan İş Güvenliği Uzmanlarının ve İş yeri Hekimlerinin listesini görebilirsiniz. En üstte “Onay Bekliyor” olarak görünen satırlardan birine tıklayıp yukarıdaki “Onayla” butonuna basınız:
Not: (Her “Onay Bekliyor” satırı için ayrı ayrı aşağıdaki işlemler yapılacaktır.)
10. 
“Onayla” butonuna bastıktan sonra karşınıza çıkan ekran aşağıdaki gibi olacaktır.
11. Bu ekrandan da “Kayıt” butonuna basınız. Artık onaylama işlemini bitirmiş bulunuyorsunuz. 
12. “Onay Bekliyor” ibaresinin “Onaylandı” olarak değiştiğinden emin olunuz. 
Bu işlemler gerçekleştikten sonra Bakanlığın veri tabanında şirketiniz iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulunduruyor olarak gözükecek ve resmi olarak hizmet başlamış olacaktır.